Мистецтво 10 клас

 Книжкова мініатюра арабських  країн.

Ознайомтесь,будь ласка, з матеріалами уроку.

Зразок арабської школи книжкової мініатюри

Мистецтво каліграфії у світі ісламу вважалося благородним, а каліграфи мали свої «академії» і були у великій пошані. Талант мусульманських живописців найяскравіше проявився в мініатюрному живописі (ілюстрації рукописів). У епоху класичного ісламу (600—1258) розвивалися дві головні школи мініатюри — арабська (або арабо-месопотамська, багдадська) та іранська.

Розквіт арабської школи припадає на кінець XII — першу половину XIII ст. — «Фармакологія» Діоскарида, медичні трактати, «Каліл і Димна» Ібн-аль-Мукаффа і «Макама» аль-Харірі, «Книга знань про дотепні механічні пристрої» тощо.

Якщо арабська школа була під впливом візантійського живопису, то іранська мініатюра більше тяжіла до китайської художньої традиції. Найчастіше ілюстрували книжки Фірдоусі (935—1020), хроніки ат-Табарі (838—923), і Рашид-ад-Діна (1247—1318), Нізамі (1141—1209). Східна мініатюра досягла вершини свого розвитку в творчості Кемаля-ад-Дин Бехзада (1450—1535), якого називали Рафаелем Сходу.

К. Бехзад. Книжкова мініатюра

Живопис жанру мініатюри був особливо популярним у Стародавній Персії з ХІІІ по ХІХ ст., який з'явився як ілюстрація до тексту, а згодом став самостійним видом мистецтва. До ХV ст. персидські художники зображували у своїх творах переважно біблійні сюжети, в яких доволі вільно розкривали релігійну тематику, часом доповнюючи малюнок власними ідеями. Характерним для іранських книжкових мініатюр було використання яскравих кольорів і віртуозно тонке виконання.

Східна мініатюра — це поєднання реальності з вимислом, щедро прикрашене символікою. Найчастіше перські художники зображували прекрасний казковий сад із яскравими луками та квітами, ясним небом і золотим сонцем. Навіть коли східні художники дізналися про європейські традиції тривимірного зображення, вони не відмовилися від двовимірного.

Художники зображували різні предмети, будинки, що нагадували палаци, людей в багатому одязі, які були оточені коштовними предметами.

Надзвичайна краса простежувалася і у зображенні природи. Пейзажі займали окреме місце у східній мініатюрі: на них — прикрашені візерунком будівлі, фантастично синє небо, різнокольорові гори, сріблясті ріки, квітучі дерева, люди в яскравому одязі, звірі і птахи. Подібні зображення навіть призвели до того, що європейці уявляли східний світ як райський сад, в якому покриті строкатим килимом різнобарвних квітів галявини, повно коштовностей і щасливих людей.


Риза-йі-Аббасі. Бенкет на лоні природи. 1612 р.

Найвищих своїх вершин мистецтво книжкової мініатюри Середнього Сходу сягає у XIV—XVI ст. У цей час відрізняються своєрідною манерою живописні школи Ірану, Азербайджану, Афганістану та Середньої Азії.

Таким чином, мистецтво книжкової мініатюри демонструвало шанобливе ставлення арабів до книг. Шедеври цього мистецтва по праву займають одне з провідних місць у художній скарбниці людства.

? Уважно розгляньте ілюстрації у підручнику. Визначте характерні риси мистецтва книжкової мініатюри художників Близького Сходу

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Информатика 6 класс 08.02.22